Cumhurbaşkanı AKINCI: “Halkımın Haklarını Korumak Ödevimdir. Ancak Diğer Toplumun Da Haklarını Gözetmek Ve Adil, Dengeli Bir Çözüme Ulaşmak Gerekiyor”

CB AKINCI KIBRISTA COZUM VE EKONOMI PANELI (4)

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Çözüm ve Ekonomi” konulu panelin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinde daha önce rastlanmayan şekilde iki lidere de destek verildiğini ve Kıbrıs’ın değişim sürecine girdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, varılacak anlaşmanın ancak halkın referandumda onay alması halinde yürürlüğe gireceğini yineleyerek değişimin sancılı bir süreç olduğunu ancak göze almak gerektiğini belirtti. Lefkoşa Merit Hotel’de saat 14.30’da başlayan ve açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Şadi ile TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu’nun yaptığı panelin moderatörlüğünü Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası üstlendi. Panelde Güney Kıbrıs İşveren ve Sanayiciler Federasyonu (OEB) Başkanı Christos Michaelides, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve İŞAD Yönetim Kurulu üyesi Necdet Ergün konuşma yaptı.

 

“KIBRIS DEĞİŞİM SÜRECİNE GİRDİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, panelin açılışında yaptığı konuşmada TÜRKONFED yetkililerine verdikleri destek için teşekkür etti. Müzakere sürecinde her iki lidere de destek verildiğini ve buna daha önce rastlanmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yakın zamana kadar böyle şeyler işitmek mümkün değildi. Yıllar önce bunları tahayyül etmek de mümkün değildi” diye konuştu.

 

“BARIŞA RAMAK KALINAN DÖNEMLER YAŞANDI ANCAK…”

Kıbrıs’ın bir değişim sürecine girdiğini anlatan Akıncı, geçmişte de barışa ramak kalınan dönemler yaşandığını ancak bunların hep hüsranla sonuçlandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, şu anda devam eden sürece olan inancın kendisinin mutlu ettiğini kaydederek, sürece sahip çıkan örgütler olmasının da memnun edici olduğunu ifade etti. Süreçten memnun olanlar yanında endişe edenler de bulunduğunu kaydeden Akıncı, oluşan bilgi kirliliği nedeniyle yanlış anlamalar da olabileceğini söyledi.

 

“VARILACAK ANLAŞMA REFERANDUMDA ONAY ALIRSA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Anlaşmanın halkın referandumuna sunulmayacağı yönündeki haberlerin de bunun örneği olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı, böyle bir şeyin mümkün olmadığını, varılan anlaşmanın ancak referandumda onay alması halinde yürürlüğe gireceğini tekrarladı.

 

“SANCILI BİR SÜREÇ AMA SANCILARI GÖZE ALMAMIZ GEREK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, değişimin sancılı bir süreç olduğunu ifade ederek, “Kolay değil ama bu sancıları göze almamız ve adım adım her iki toplumu bu değişime hazırlamamız gerek” diye konuştu.

Sadece ekonomi değil insani değerler açısından da Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası hukukun bir parçası haline gelmesi, herkesin “malına mal diyebilmesi” için ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların huzur içinde yaşayabilmesi için de çözüme ihtiyaç olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin haklarını korumanın ödevi olduğunu ancak diğer toplumun da haklarını gözetmek ve adil, dengeli bir çözüme ulaşmak gerektiğini vurguladı.

 

Akıncı, bunların aynısını karşı taraftan da beklediğini ifade etti. Federal bir çözümden sonra Kıbrıs Türk toplumunun AB’nin parçası olacağını, bu nedenle bir harmonizasyon sürecinin gerekli olduğunu belirten Akıncı, hellim konusunda yaşanan gelişmelere de değindi. Cumhurbaşkanı Akıncı, tescille birlikte hellimin belirli standartlar içerisinde üretilmesi gerekeceğine işaret etti.

 

“SÜREÇ BM SÜRECİ”

Müzakere sürecinin AB süreci değil BM süreci olduğunu yineleyen Akıncı, müzakerelerin BM parametrelerine göre ilerlediğini tekrarladı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, barışın ekonomik refahı da beraberinde getireceğine işaret ederek, “En büyük umudum gelecek kuşakların huzur içinde yaşaması” dedi. Çözüm sürecinde ekonomik örgütlere de büyük görev düştüğünü belirten Akıncı, Kıbrıs’ın geleceği için Türkiye ve Yunanistan’ın refah ve huzurunun önemli olduğunu kaydederek, Türkiye’ye huzur, barış, istikrar ve Yunanistan’a daha iyi bir gelecek diledi.

.CB AKINCI KIBRISTA COZUM VE EKONOMI PANELI (1) CB AKINCI KIBRISTA COZUM VE EKONOMI PANELI (2) CB AKINCI KIBRISTA COZUM VE EKONOMI PANELI (3) CB AKINCI KIBRISTA COZUM VE EKONOMI PANELI (5)

Bize Ulaşın

E-posta iletisim@mustafaakinci.com

E-bülten

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ilişkin aylık haberlere ulaşmak için kaydolmak yeterli.